تبلیغات
بسیج مدرسه عشق - به مناسبت هفته بسیج
شنبه 6 آذر 1389  02:00 ق.ظ    ویرایش: - -

  به مناسبت هفته بسیج
پیام هایی به مناسبت هفته بسیج
اشاره

هفته بسیج، بزرگ‏داشت جان‏فشانی‏هایى است كه براى سربلندى این سرزمین صورت گرفته است. گمان غلطى است اگر بسیج را حاصل جنگ تحمیلى یا انقلاب اسلامى بدانیم. بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است كه با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت‏هاى مسلمان رشد كرده است. هوشمندى حضرت امام خمینى رحمت ‏الله علیه و عدالت‏خواهى میلیون‏ها انسان باایمان، تنها، تبلور دوباره بسیج در عصر حاضر بود. این مقاله، شامل پیام‏هایى است كه هر كدام گوشه‏اى از برنامه‏ها، ویژگى‏ها و آرمان‏هاى بسیج را به همراه دارند.

تفكر بسیج؛ روحى در كالبد نظام

در هر مجموعه منظم و هدفمند، افزون بر پیشرفت اجزا، هماهنگى و هم‏گرایى میان آنان نیز ضرورى است تا خواسته‏هاى مجموعه تحقق یابد. فراگیر شدن تفكر بسیجى كه همان اخلاص، ایمان به هدف، بالندگى و رشدآفرینى است، در ذهن همه افراد جامعه، حركتى هم‏سو را به دنبال دارد. فعالیت‏هاى اقتصادى، پیشرفت‏هاى نظامى، دستاوردهاى علمى و...، هر كدام بخشى از بدنه جامعه را ترمیم مى‏كند، ولى روح حاكم بر تمام بخش‏ها، تفكر بسیجى است. تفكر بسیج، ارتباط ناگسستنى میان اجزاى نظام اسلامى را رقم مى‏زند؛ چرا كه یك‏پارچگى اعضاى گوناگون جامعه، ناشى از یگانگى افكار آنهاست.

 به مناسبت هفته بسیج
پیام هایی به مناسبت هفته بسیج
اشاره

هفته بسیج، بزرگ‏داشت جان‏فشانى‏هایى است كه براى سربلندى این سرزمین صورت گرفته است. گمان غلطى است اگر بسیج را حاصل جنگ تحمیلى یا انقلاب اسلامى بدانیم. بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است كه با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت‏هاى مسلمان رشد كرده است. هوشمندى حضرت امام خمینى رحمت ‏الله علیه و عدالت‏خواهى میلیون‏ها انسان باایمان، تنها، تبلور دوباره بسیج در عصر حاضر بود. این مقاله، شامل پیام‏هایى است كه هر كدام گوشه‏اى از برنامه‏ها، ویژگى‏ها و آرمان‏هاى بسیج را به همراه دارند.

تفكر بسیج؛ روحى در كالبد نظام

در هر مجموعه منظم و هدفمند، افزون بر پیشرفت اجزا، هماهنگى و هم‏گرایى میان آنان نیز ضرورى است تا خواسته‏هاى مجموعه تحقق یابد. فراگیر شدن تفكر بسیجى كه همان اخلاص، ایمان به هدف، بالندگى و رشدآفرینى است، در ذهن همه افراد جامعه، حركتى هم‏سو را به دنبال دارد. فعالیت‏هاى اقتصادى، پیشرفت‏هاى نظامى، دستاوردهاى علمى و...، هر كدام بخشى از بدنه جامعه را ترمیم مى‏كند، ولى روح حاكم بر تمام بخش‏ها، تفكر بسیجى است. تفكر بسیج، ارتباط ناگسستنى میان اجزاى نظام اسلامى را رقم مى‏زند؛ چرا كه یك‏پارچگى اعضاى گوناگون جامعه، ناشى از یگانگى افكار آنهاست.

بسیج عمومى

خودمحورى‏ها، كج‏روى‏ها و ترجیح خواسته‏هاى شخصى یا گروهى بر نیاز جامعه، آسیب جبران ناپذیرى بر بدنه اجتماع وارد مى‏آورد. نظام اسلامى با برخورد قاطع، از فردگرایى جلوگیرى مى‏كند تا مبادا سلیقه‏هاى فردى و حزبى بر صلاح ملت ترجیح داده شود.
در پرتو این تفكر، بسیج خود را حزبى سیاسى یا گروهى نظامى یا اقتصادى نمى‏داند. بسیج، حاصل فهم همگانى مردم از نیكى‏هاست كه یكایك آنها نقش حساسى در اجراى آن بر عهده دارند. هر كس با توانایى‏هاى خود، نیرویى از بسیج است كه براى رساندن مملكت به جایگاه حقیقى و آرمانى‏اش تلاش مى‏كند.

امنیت؛ ارمغان بسیج

مخالفت دشمنان با تحقق اندیشه‏هاى اسلامى، برپایى حكومت عدل را با مشكلات فراوانى روبه‏رو مى‏كند؛ شیطنت‏ها و مزاحمت‏هایى كه سلامت جامعه را به خطر مى‏اندازد. نخستین گام براى گسترش مبانى دینى در كشور، ایجاد بستر مناسب و امنیت است. آرامش روانى و آسایش خاطر، عرصه را براى حاكمیت خدا و قانون او فراهم مى‏آورد.
یكى از حیاتى‏ترین وظایف بسیج، حفظ امنیت كشور است. شركت پرشور در جنگ تحمیلى، نمونه برجسته‏اى از حضور موفق بسیج در صحنه امنیت ملى بوده است. اكنون نیز نیروهاى بسیجى با گذراندن دوره‏هاى گوناگون نظامى، خود را در برابر تهاجم دشمنان خارجى و توطئه‏هاى داخلى آماده مى‏سازند.

وحدت عقیده و عمل

اهداف والاى بسیج، تنها با حضور جسمانى در صحنه محقق نمى‏شود. این وجود بینش است كه عمل انسان را كامل مى‏كند. آن‏گاه كه دل‏ها و بینش‏ها پراكنده باشند، تنها مُشتى اجساد بى‏فایده‏اند كه دور هم گرد آمده‏اند. هر حضور موفقى، وحدت عقیده و عمل را مى‏طلبد.
وحدت در بسیج، وحدتى همه‏جانبه است. در تفكر بسیج، دوگانگىِ عقیده و عمل، منافق‏ساز است. انسانى كه از اعتقاد تهى است و فرمان‏بردار چشم و گوش بسته است، بسیار كمتر از انسانى كارآیى دارد كه آگاهانه اقدام مى‏كند. بسیج، تجلى‏گاه حقیقى ایده و عمل است.

شهادت؛ میراث الهى

مگر شهادت ارثى نیست كه از انبیا رسیده است؟ مگر ما پیروان پاكان سرباخته در راه هدف نیستیم؟ مگر حسین علیه‏السلام را پیشواى خویش نمى‏دانیم؟ شهادت در مكتب تشیّع، پرواز از قفس دنیاست و نزد خداوند، هیچ قطره‏اى محبوب‏تر از قطره خونى نیست كه در راه خدا ریخته مى‏شود. خون شهید، گرمى و حیات را در پیكر جامعه به جریان درمى‏آورد. بالاتر از هر عمل نیكویى، عمل نیكى وجود دارد تا زمانى كه انسان در راه خدا شهید شود. برتر از شهادت، هیچ عمل نیكى وجود ندارد. در تفكر بسیج، برترین شرف و افتخارآمیزترین مرتبه، شهادت است. عشق به شهادت، تبلور باشكوه و حماسه‏آفرین ایمان است و امید به شهادت، قوى‏ترین انگیزه زیستن در دنیا به شمار مى‏آید.

حضور در همه قشرها

معمولاً گسترش یك اندیشه نیك در میان توده مردم و گرایش اقشار گوناگون به آن، نشانه اهداف انسانى و آرمان‏هاى مردمى آن اندیشه است. قشرهاى مختلف مردم پس از آشنایى دقیق و درست با یك تفكر، قضاوت منصفانه‏اى درباره آن مى‏كنند و موافقت یا مخالفت خود را بیان مى‏دارند.
امروزه تفكر بسیج به اندازه‏اى در میان مردم راه یافته است كه نمایندگان برجسته‏اى در میان توده‏هاى گوناگون مردم دارد. دبستان‏ها و دبیرستان‏ها، كارخانه‏ها و مؤسسه‏ها، دانشگاه‏ها و مراكز گوناگون علمى و صنعتى كشور، شاهد حضور پررنگ بسیجیان هستند. بى‏گمان، بسیج، یكى از فراگیرترین اندیشه‏ها در كشور است.

نیروى جوانى

جوان، سرشار از انرژى است. حضور فعّال و مؤثر او در هر حركتى، نوید موفقیت و پیشرفت دارد. بهره‏مندى از قدرت جسمى، نشاط فكرى و هیجان‏طلبى، جوانان را به سرمایه‏هایى براى سعادتمندى جامعه تبدیل كرده است. جوانان، نسلى سرشار از آمادگى براى كارهاى بزرگند و استعداد هر تحولى را دارند.
بسیج، از پیشروترین گروه‏هایى است كه توانسته جوانان فراوانى را سازمان‏دهى كند. جوانانى كه تمام نیرو و احساس خویش را براى رسیدن به اهداف بسیج، هدیه آورده و مسئولیت‏هاى گوناگون را بر دوش گرفته‏اند. به فرموده مقام معظم رهبرى: «امروز ـ بحمداللّه‏ ـ جوانان ما از قشرهاى مختلف در بسیج احساس حیات و نشاط مى‏كنند».

استقامت و بسیج

پایدارى در راه حق و تحمل رنج‏هاى این راه پُرحادثه، از ویژگى‏هاى ضرورى براى رسیدن به ارزش‏هاى الهى است. هدف مقدس، انسان را در مسیر رسیدن به آن مقاوم مى‏كند. بسیج با بینش عمیق خود، انگیزه لازم را براى تلاش تا پاى جان در افراد ایجاد مى‏كند. راستى گفتار، درستى عمل و اخلاص قلبى بسیجیان، زمانى مُهر تأیید مى‏خورد كه بردبار باشند و قدمى به عقب برندارند. بى‏شك، هیچ عامل دیگرى همچون استقامت نمى‏تواند اهل حق را در رویارویى با باطل پیروز گرداند.

روحانیت و بسیج

نگاهى به تاریخ ایران در سده‏هاى اخیر نشان مى‏دهد كه هیچ جنبش و تحولى بدون رهبرى یا پشتیبانى روحانیان از سوى مردم آغاز نشده است. مبارزه با ستم و تلاش براى گسترش عدالت، از وظایف مهم روحانى است. روحانى كسى است كه خود را در مسیر سعادت قرار داده است و براى حركت درست مردم در مسیر كمال، كوشش مى‏كند. چنین فردى، سر تسلیم در برابر ناعدالتى خم نخواهد كرد.
بسیج نیز نهادى است كه از میان مردم برخاسته و همواره حضور پررنگ روحانیان مبارز را شاهد بوده است. روحانیان بسیجى كه در دوران جنگ، شهیدان فراوانى را براى سرافرازى ملت تقدیم كرده‏اند، امروز نیز در بخش‏هاى عقیدتى، نظامى، سیاسى و... حضورى فعال دارند.

زنان بسیجى

بخش عمده‏اى از هر جامعه را زنان تشكیل مى‏دهند كه اصلى‏ترین نقش تربیتى را بر عهده دارند. ادعاى گرانى نیست اگر زنان را فرهنگ‏سازترین بخش هر ملت بدانیم. اسلام نیز توجه فراوانى به جایگاه زنان دارد و بر حضور مثبت آنان در اجتماع تأكید مى‏كند.
جایگاه ویژه زنان در جامعه سبب شد تا اندیشه بسیج به صورت زنده و پویا در میان آنان نیز ریشه بدواند و رشد كند. زنان با حضور مؤثر خود در پیروزى انقلاب اسلامى و نیز كمك‏هاى بى‏دریغ در جنگ تحمیلى، حقى سترگ بر انقلاب دارند. بسیج خواهران با جذب، آموزش و سازمان‏دهى بانوان كشور، براى گسترش فرهنگ بسیج، تلاش‏هاى فراوانى كرده و تاكنون اقدامات مفیدى در زمینه‏هاى نظامى، امدادگرى، عقیدتى، سیاسى و سوادآموزى انجام داده است.

امر به معروف و نهى از منكر در نگاه بسیج

هر حكمى از احكام اسلامى، اهمیتى دارد كه بى‏توجهى به آن، اجراى احكام دیگر را نیز با مشكل روبه‏رو مى‏سازد. در این میان، بى‏توجهى به احكامى كه جنبه اجتماعى دارند، بیش از احكام دیگر، نابسامانى پدید مى‏آورد. اسلام، روش جلوگیرى از نابسامانى‏هاى اجتماعى را امر به معروف و نهى از منكر مى‏داند. قرآن كریم و احادیث معصومان به صراحت بر این فریضه الهى تأكید مى‏كنند و فراموشى آن را آفتى مى‏دانند كه سلامت دین و دنیا را به خطر مى‏اندازد و جامعه را به فساد مى‏كشاند.
یكى از وظایف مهم و دقیق بسیج، امر به معروف و نهى از منكر است. بسیج به عنوان نیرویى مردمى، وظیفه دارد با هرگونه فساد و انحراف اجتماعى برخورد كند. انجام چنین وظیفه حساسى، نیازمند تربیت نیروهاى باتجربه و كارآزموده است كه شیوه‏هاى برخورد درست با متخلفان را بشناسند و با شرایط و موقعیت‏هاى امر به معروف و نهى از منكر نیز آشنا باشند. امروزه، پایگاه‏هاى بسیج در سراسر كشور، برنامه منظم و گسترده‏اى را براى آموزش چنین افرادى پیش رو دارند.

واكنش‏هاى اضطرارى

حوادث پیش‏بینى‏نشده مانند زلزله، سیل و توفان، هر ساله انسان‏هاى فراوانى را به كام مرگ مى‏كشاند. گرچه اقدام براى پیش‏گیرى، نخستین گام براى كاهش خسارت‏هاى ناشى از این حوادث است، ولى به امدادرسانى پس از وقوع این پدیده‏ها نیز نباید بى‏توجهى كرد.
تجربه‏هاى تلخ گذشته كه به از دست دادن هم‏میهنانمان در حوادث گوناگون به ویژه زلزله انجامید، زمینه حركت مؤثر نیروهاى بسیج در سراسر كشور شد. آنان با آموزش شیوه‏هاى امداد و نجات و روش‏هاى پیش‏گیرى و كاهش خسارت، آمادگى مردم را در برابر این حوادث، افزایش مى‏دهند. هم‏اكنون ایران، یكى از سریع‏ترین كشورهاى جهان در امدادرسانى به مناطق حادثه‏دیده است؛ چرا كه نیروهاى آگاه و هوشیار بسیج، در این برنامه نیز همچون فعالیت‏هاى دیگر خود، موفق عمل كرده‏اند.

بسیج یعنی...

بسیج، مدرسه است؛ مدرسهای که معلم و محصل و درسش همگی ایثار است و جهاد و خدمت. بسیج، لشکر است؛ لشکری که فرمانده و فرمانبر و میدان رزمش، همگی گذشت است و فداکاری و اطاعت از خدا و دوری از غیر خدا. بسیج، درخت پاکی است که با خون هزاران بسیجی جان بر کف و شجاع آبیاری و تنومند گشت، رشد یافت و به اوج عشقی خدایی رسید. بسیج و بسیجی، نیروهای رزمنده‏ای را در نظر می‏آورد که با شجاعت تمام، هشت سال دفاع از حکومت سالامی را به عهده گرفتند و مردانه و بدون خستگی، صحنه‏هایی را در جنگ آفریدند که قلم هیچ گاه قادر به توصیف آن نیست. مقام معظم رهبری در توصیف بسیج می‏فرماید: «بسیج، یعنی همین پایگاه‏های مقاومت و همین نیروهای جوان و پرشور. همین جوانانی که نماز و عبادتشان، پدران و مادران پیر را به شگفتی و تعجب وادار می‏کند. بسیج یعنی متن مردم، مردمی که می‏توان امید دفاع از انقلاب را از آنها داشت».

ریشه تاریخی بسیج

ریشه تاریخی بسیج، به صدر اسلام و زمانی بر می‏گردد که پیامبر اعظم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ، مردم را ـ از زن و مردم و پیر و جوان ـ برای تبلیغ دین و آمادگی در برابر تجاوز قدرت‏های وقت فراخواند و بسیج کرد. این حرکت، همراه با زمان پیش رفت و امامان بزرگوار نیز بنا به مقتضات زمان، از قدرت بسیج مردمی استفاده می‏کردند. نمونه بارز آن، حرکت بزرگ بسیجی جهان اسلام، حضرت امام حسین علیه‏السلام بود. این حرکت، البته نه با نام بسیج، بلکه با تفکر بسیج تا به امروز همچنان ادامه داشته است.

تشکیل بسیج مستضعفین

هوشیاری و درایت بی‏نظیر حضرت امام خمینی رحمه‏الله ، از جمله اساسی‏ترین عوامل در راه خنثی سازی توطئه‏ها در جریان انقلاب سالامی به شمار می‏آمد. به برکت این دوراندیشی و هدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد. با سقوط لانه جاسوسی آمریکا در تهران و بر ملا شدن ماهیت سلطه جو و تجاوز کارانه آمریکا، شیطان بزرگ با ضربه‏ای سخت و جبران‏ناپذیر رو به رو شد. اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی و اظهارات صریح حاکمان آمریکایی، مردم و رهبران کشور و به ویژه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی آمریکا و هجوم به جمهوری اسلامی، ناممکن نیست. بر این اساس، امام امت در پنجم آذرماه سال 1358، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از انقلاب دوم، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمود.

ضرورت تشکیل بسیج

حضرت امام خمینی رحمه‏الله ، توجه ویژه‏ای به تشکیل بسیج در سراسر جهان داشتند. در واقع هدف از تشکیل بسیج مستضعفین، ایجاد توانایی‏های لازم در همه افراد معتقد به قانون اساسی و اهداف انقلاب اسلامی، به منظور دفاع از کشور، نظام جمهوری اسلامی و همچنین کمک به مردم، به هنگام بروز بالایا و حوادث پیش بینی نشده است. بسیج، جایگاهی ملکوتی است؛ مکانی برای درس چگونه زیستن انسان‏ها و جایگاه عشق و صفا و صمیمیت. امام خمینی رحمه‏الله خطاب به بسیجیان جهان اسلام می‏فرماید: «باید بسیجیان جهان اسلام، در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند، و این شدنی است؛ چرا که بسیج، تنها منحصر به ایران نیست. باید هسته‏های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد». بر این اساس، بسیج به نهادی ارزشمند و مقدس تبدیل گردید و رفته رفته، مدرسه عشق، دانشگاه شهادت و عبادتگاه عارفان مسلح نام گرفت.

تفکر بسیجی

قداست بسیج و بسیجی، به اندیشه پاک و نیت خالص بسیجیان باز می‏گردد؛ چرا که آنها در همه عرصه‏های زندگی، براساس اعتقاد، احساس مسئولیت مو عمل به وظیفه الهی کار می‏کنند و آنچه دشمنان را به زانو در می‏آورد، تفکر بسیجی است. امام راحل رحمه‏الله در این باره چنین می‏فرمود: «اگر به کشوری، نوای دل‏نشین تفکر بسیجی طنین‏انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهان خواران از آن دور خواهد شد؛ و الا، هر لحظه باید نتظر حادثه ماند». ایشان برای این که حادثه‏ای دیگر، آینده کشور را تهدید نکند می‏فرمود بسیج باید سازماندهی شود. باید آم‏ادگی به وجود بیاونرد و آن را حفظ کنند».

پیوند بسیج با ولایت

خداوند در آیه 62 سوره انفال، خطاب به پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله می‏فرماید: «پروردگارت کسی است که تو را به واسطه نصر خویش و به واسطه اهل ایمان یاری می‏کند». در این دوران، مصداق ارز اهل ایمان که به یاری خدا بر می‏خیزند، بسیجیانی هستند که اگر نقطه درخشانی جز مقطع دفاع مقدس در کارنامه کرامت آسای خویش نداشتند، همان برای اثبات منزلتشان برترین سند است. در حالی که سراسر تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی، سرشار از ایثارگری‏ها و از جان گذشتگی‏های بسیج در راه گذر از برهه‏های بحرانی و نقش بر آب کردن نقش‏های دشمنان آیین و میهن است. مفهوم والای بسیج که همان پیوند امت با ولایت و والایی است، هماره پا برجاست و مختص دوره دفاع مقدس نیست. بسیج، حقیقتی نافذ در جان و ایمان است. هر کس در هر مکانی تلاش و خدمت مشغول است، اگر به این ولایت و والایی بیندیشد و مطابق با آرمان‏های حاکمیت الهی عمل کند، بسیجی است.

عرصه‏های فعالیت

از آنجا که گستره بسیج، مجموعه‏ای از مردم،اعم از جوانان مشغول به تحصیل، کارکنان اداره‏ها، کشاورزان، کارگران و سرانجام متخصصان حرفه‏ها و مشاغل گوناگون صنعتی و غیر صنعتی را در بر می‏گیرد، طبیعی است که در همه عرصه‏های اجتماعی، سازندگی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی نیز از توانمندی‏ها و قابلیت‏های لازم برخوردار باشد. در نگاهی مکی، می‏توان مواردی چون دفاع در برابر تهاجم بیگانگان، سازندگی، بسیج فرهنگی، ایجاد امنیت داخلی، امداد رسانی، بهداشت و فعالیت‏های اقتصادی را، عرصه‏های فعالیت بسیج برشمرد.

بسیجی از نگاه امام خمینی رحمت ‏الله علیه

با بهره‏گیری از سخنان امام خمینی رحمه‏الله درباره بسیج، می‏توان ویژگی‏های این گروه را چنین برشمرد: شهادت‏طلبی، پرهیزکاری، جهاد، اخلاص، خدمتدر راه خدا، ظلم ستیزی، ایثار، فداکاری، عمل به تکلیف، ولایت مداری، بردباری، پرهیز از تحجر گرایی، و نیز انس با دعا، نیایش و قرآن کریم.

بسیج در بیان مقام معظم رهبری

بسیج یعنی ایمان عاشقانه

علت اینکه در کشور ما بسیج این طور درخشان شد و شکفت چه بود؟ ایمان عاشقانه، ایمان عمیق، ایمان توام با عواطف که از خصوصیات ملت ایران است، مثل بعضی از ملتهای دیگر، عواطف در این ملت جوشان است کلید بسیاری از مشکلات است. این ایمان با آن عواطف همراه شد و این رودخانه عظیم خودشان را به این دریای پهناور تبدیل کرد و مشکلات را در هر جایی که لازم بود از بین برد.

بسیج یعنی پاک ترین انسانها

بسیج عبارت است از مجموعه‌ای که در آنها پاک ترین انسانها، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای کمال رساندن و به خوشبختی رساندن این کشور جمع شده اند. ... مجموعه‌ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطرجمع می کند...بسیج در حقیقت مظهر یک وحدت مقدس میان افراد ملت است...بسیج در واقع مظهر عشق و ایمان و آگاهی و مجاهدت و آمادگی کامل، برای سربلند کردن کشور و ملت است.

بسیج یعنی حرکت

بسیج یک حرکت بی ریشه و سطحی و صرفاً ازروی احساسات نیست، بسیج یک حرکت منطقی و عمیق و اسلامی و منطبق بر نیازهای دنیای اسلام – و به طریق اولی – جامعه اسلامی است. قرآن کریم می فرماید: [ هو الذی ایدک بنصره و بالمؤمنین] ای پیامبر، خدای متعال تو را، هم به وسیله نصرت خودش و هم از طریق مؤمنین مؤید قرار داد و کمک کرد. این خیل عظیم مؤمنینی که در اینجا مورد اشاره آیه قران قرار گرفته اند، عبارت دیگری است از آنچه که امروز به نام بسیج در جامعه ما قرار دارد.

بسیج یعنی قدرت

این کار خدا بود که بسیج ملت ایران بتواند در سخت ترین میدانها که همان میدان جنگ است چنان قدرتی از خود نشان بدهد که دیرباورترین افراد هم قبول کنند که ملت ایران دارای توانایی است...بسیج یعنی کل نیروهای مؤمن و حزب اللهی کشور ما این که امام گفتند «بسیج بیست میلیونی» یعنی این.

بسیج یعنی تلاش و جهاد مخلصانه

اگر نبود آن همه تلاش و جهاد مخلصانه که شما رزمندگان نیروهای مسلح و بسیج مردمی در دوران جنگ هشت ساله نشان دادید و حقیقتاً اسلام را روسفید و امت رسول الله (صلی الله علیه و آله) را سربلند ساختید و اگر نبود خونهای مطهر و معطری که در راه خدا بر زمین ریخته شد؛ یقیناً امروز از نظام اسلامی اثری نبود و پرچم قرآن چنین سربلند نمی شد.

بسیجی یعنی مغز متفکّر

بسیجی یعنی دل باایمان، مغز متفکّر – دارای آمادگی برای همه میدانهایی که وظیفه این انسان را به آن میدانها فرا می خواند، این معنای بسیجی است.

بسیج یعنی آبادانی

امروز هم، بسیجی برای کشور دل می سوزاند برای آبادانی کشور تلاش می کند، برای حفظ استقلال ملی، هرچه بتواند کار می کند و از جان خود هم می گذرد، امروز هم اگر احساس کند دشمن می خواهد از روزنه‌ای، چه اقتصادی و سیاسی و چه فرهنگی – به داخل کشور نفوذ کند در مقابل او می ایستد و با مشت به صورتش می کوبد......امام فرمودند «بسیج باید سازماندهی بشود، باید یکدیگر را بشناسند، باید آمادگی به وجود بیاورند و آن را حفظ کنند» امروز هم تکلیف بزرگ شما همین کارست. خیال نکنند که بسیج یک امر احساسی است. بسیج یک امر منطقی و فکری و ریشه دار و عمیق است و کسانی که در کار این حقیقت بزرگ شرکت دارند؛ همه آحاد ملتند، هر کسی که بسیجی است باید به بسیجی بودن خود افتخار کند. بسیجی بودن، مایه سرافرازی و سربلندی پیش پروردگار است. .... فرهنگ بسیجی، فرهنگ معنویت و شجاعت و غیرت و استقلال و آزادگی و اسیر خواستهای حقیر، نشدن است.

بسیج یعنی ارزش

هفته بسیج در حقیقت فرصت و بهانه‌ای برای زنده نگه داشتن ارزشها و روح بسیجی در آحاد ملت، مخصوصاً جوانان پرشور و مدافعان عاشق صادق است. ... همان طور که امام و پیشوای راحل عظیم الشأن ما فرمودند، من هم آرزو می کنم و از خدا می‌خواهم که با بسیجیان محشور باشم. بسیج یک افتخار و یک ارزش است. سعی کنید این روحیه بسیجی را برای کشور و انقلاب و اسلام حفظ کنید.

بسیج یعنی الگو

شما بسیجی ها باید به گونه ای رفتار کنید که احترام و محبت مردم جلب شود. شما باید نمونه اخلاق و تواضع و مهربانی و رعایت مقررات باشید. آن کسی بسیجی تر است که مقررات را بیشتر رعایت می کند، به خاطر آنکه این فرد بیشتر از همه برای نظام دل می سوزاند و مقررات، لوازم قطعی اداره درست نظام است.

بسیج یعنی سعادت ابدی

روحیه بسیجی و معرفت بسیجی باید فراگیر شود تا این کشور بتواند بار سنگینی را که بر دوش دارد که همان بار هدایت الهی و سعادت انسانهاست - به سرمنزل برساند، لذا بسیج تمام شدنی نیست.

بسیج یعنی یک فرهنگ

بعضى در میدان بسیج، خلوص و صفایشان مثل خورشید مى‏تابد و انسان را مجذوب مى‏کند. به‏هرحال، بسیج یک فرهنگ است؛ بسیج، یک ذهنیت برجسته و والا در جامعه‏ى ماست...شما آن نسلى هستید که اگر خوب عمل کردید، آینده‏ى این کشور را - صد سال، دویست سال یا بیشتر - تضمین خواهید کرد. همین بیدار شدن، همین حساس بودن، همین انگیزه داشتن، همین ایمان، همین امید، همین تکیه به هدایت الهى و اعتماد به کمک الهى، قواره‏ى اصلى بسیج است؛ این یک فرهنگ است. اگر این‏طور حرکت کنیم، خداى متعال کمک خواهد کرد. کمک الهى متعلق به همه‏ى خلایق است؛ به شرطى که خودشان را آماده‏ى دریافت این کمک کنند؛ دستشان را دراز کنند و این میوه را بچینند؛ از جا بلند شوند، همت کنند و از این میوه استفاده کنند؛ این، در اختیار همه است.

بسیج یعنی مظهر تجدد و نوگرایى

بسیجى یعنى چه ؟ بسیج یعنى به صحنه آمدن و به میدان آمدن. چه میدانى؟ میدان چالش‏هاى حیاتى و اساسى. میدان‏ها و چالش‏هاى اساسى زندگى چیست؟ فقط آن وقتى است که به کشورى حمله شود و مردم آن کشور به صحنه بیایند تا از مرزهاى خودشان دفاع کنند؟ البته که نه؛ این فقط یکى از موارد به میدان آمدن است. آن وقتى هم که هویت ملى و سیاسى یک ملت مورد مناقشه قرار مى‏گیرد، جاى به میدان آمدن است. آن وقتى هم که به فرهنگ و اعتقادات و باورهاى ریشه‏دار یک ملت اهانت مى‏شود و آن را تحقیر مى‏کنند، جاى به میدان آمدن است. آن وقتى هم که نسل برگزیده‏ى یک ملت احساس مى‏کنند از غافله‏ى دانش عقب مانده‏اند و باید علاجى بکنند، جاى به میدان آمدن است. آن وقتى هم که احساس بشود پایه‏هاى یک زندگى مطلوب و عادلانه در کشور احتیاج به تلاش دارد تا ترمیم و یا استوار شود، جاى به میدان آمدن است. آن وقتى هم که جبهه‏هاى فکرى و فرهنگى دنیا براى تسخیر ملتها با ابزارهاى فوق مدرن مى‏آیند تا ملتى را از سابقه و فرهنگ و ریشه‏ى خود جدا کنند و براحتى آن را زیر دامن خودشان بگیرند، جاى به میدان آمدن است. همه‏ى اینها انسانهایى را مى‏طلبد که نیاز را احساس کنند...تجدد و نوگرایىِ حقیقى و باز کردن میدان‏هاى تازه‏ى زندگى، مطلوب اسلام است؛ اصلاً اسلام این را از انسان خواسته؛ این به برکت تأمل، تعمق، کار درست، کار فکرى، تلاش عملى، مجاهدت، استقبال از کار و از خطر در همه‏ى میدان‏ها، و همتها را بلند کردن به‏دست مى‏آید. این کارها مربوط به کیست؟ مربوط به بسیج است. اگر بسیج را درست معنا کنیم، همین است. بسیج همچنین یعنى انسان باهمتى که غیرت دینى و دانایىِ فکرى و نیازشناسى و ابتکار و جوشش ذهنى و خلاقیت دارد و وارد میدان مى‏شود.

بیدار دلان مهاجم‏ستیز

هجوم نظامی، طمع به خاک است و زمین، ولی در شبیخون فرهنگی، طمع به اخلاق است و دین. محیط آلوده به گناه، خرمت خشکی است که جرقه تهاجم فرهنگی، در یک لحظه آن را به آتش می‏کشد. آنچه جامعه ما را فاسد می‏کند، غرق شدن در شهوات و ازدست دادن روح تقوا و فداکاری است. بسیجی باید در وسط میدان باشد تا فضیلت‏های اصلی انقلاب زنده بماند.
منابع:
1. ماهنامه گلبرگ، ش81
2. ماهنامه گلبرگ، ش93
3. پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

   


نظرات()  
What do you do when your Achilles tendon hurts?
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:02 ب.ظ
Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I will return once again since I saved
as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
جمعه 13 مرداد 1396 02:33 ب.ظ
Howdy! This is my first visit to your blog!
We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on. You
have done a outstanding job!
foot pain after surgery
یکشنبه 18 تیر 1396 06:46 ق.ظ
Loving the information on this website, you have done great job on the content.
foot pain relief
دوشنبه 5 تیر 1396 08:04 ب.ظ
These are really enormous ideas in about blogging. You have touched some good points here.

Any way keep up wrinting.
Sommer
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 12:50 ب.ظ
What's up i am kavin, its my first time to commenting
anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make
comment due to this sensible post.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 07:11 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to more added agreeable from you! By the way,
how could we communicate?
BHW
یکشنبه 13 فروردین 1396 08:18 ب.ظ
I'm very happy to find this page. I wanted to thank you for ones time for this
particularly wonderful read!! I definitely appreciated every
little bit of it and I have you book marked to look
at new stuff on your blog.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

بسیج مدرسه عشق